Dolazak proljeća i Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Dajana Lerić, 21. 3. 2022.

Učenici 1. i 4. razreda su danas sa svojom učiteljicom Jelenom Vargom obilježili dolazak proljeća te Svjetski dan osoba s Down sindromom. Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježio je i 6. razred OŠ Draž sa svojom razrednicom Suzanom Laslo.

Simbolično, u šarenim i rasparenim čarapama, danas smo učili tko su djeca s Down sindromom i po čemu su nam slični ili od nas različiti.

Djecu sa sindromom Down ne zovu bez razloga djecom Sunca. Smireni, simpatični, dragi, specifični. Djeca Sunca i najtoplijih zagrljaja.

"Downov sindrom jedan je od najčešćih genetskih poremećaja te se prosječno pojavljuje kod jednog od 650 djece. Prvi put je opisan 1866. godine kada je John Langdon Down, po kojem je sindrom imenovan, definirao simptome na svom djetetu. Razlog nastajanja ne ovisi o vanjskim činiteljima na koje se može utjecati te se može javiti bez obzira na zdravlje roditelja ili njihov način života, ali rizik se povećava kod žena starijih od 35 godina.

Poremećaj nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri. Naime, kod zdravih osoba, jezgra sadrži 46 kromosoma, odnosno 23 para koji su naslijeđeni od oba roditelja. Downov sindrom uzrokuje pogrešan prijenos kromosoma tijekom stanične diobe spolnih stanica te se posljedično u jednoj stanici nađe višak cijelog ili dijela jednog kromosoma. Naziva se još i poremećaj 21. kromosoma jer upravo na tom kromosomu dolazi do trisomije (T21). Od te činjenice nastao je i datum obilježavanja Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom jer 21.03. simbolizira tri kromosoma u 21. paru."

Priloženi dokumenti:
6._razred_01.jpg (209.01 KB)
6._razred_02.jpg (221.59 KB)

Dolazak proljeća i Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Dajana Lerić, 21. 3. 2022.

Priloženi dokumenti:
6._razred_01.jpg (209.01 KB)