Obilježen Dan kravate

Autor: Jelena Varga, 25. 10. 2021.

Učenici 1. i 4. razreda Matične škole Draž 18. listopada obilježili su Dan kravate.

Na izvannastavnoj aktivnosti učenici su dizajnirali svoje kravate, a možete ih vidjeti u privitku.

Malo zanimljivosti:

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.).

Ovaj je „modni“ detalj izazvao veliko zanimanje Parižana koji su oduvijek bili zainteresirani za kvalitetne novitete na području odijevanja. Mladi francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina te je tako na neki način odredio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate (‘na hrvatski način’), što je ujedno postao novi korijen francuske riječi cravate.

1667. godine ustrojena je posebna pukovnija Royal Cravates, a bila je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu. Nije trebalo mnogo vremena da se kravata proširi Europom kao znak kulture i otmjenosti.

Iako se kravata nosila i ranije, Britannica i mnoge druge enciklopedije smatraju kako je prva „službena“ uporaba kravate zabilježena 1656. godine.

2008. g. Hrvatski sabor proglasio je 18.10. Danom kravate

Učiteljica Jelena Varga

Priloženi dokumenti:
Slika1.jpg (141.39 KB)

Obilježen Dan kravate

Autor: Jelena Varga, 25. 10. 2021.

Malo zanimljivosti:

2008. g. Hrvatski sabor proglasio je 18.10. Danom kravate