OSTVAREN PROJEKT ČITAMO ŠOKAČKIM GOVOROM – NJEGUJEMO ŠOKAČKU RIČ

Autor: Unknown , 18. 6. 2021.

Učenici OŠ draž su bili vrijedni, posebno u  godini čitanja, i marljivo su radili na pokrenutom projektu koji se bavi govorom našega kraja. Družili su se s lokalnim pjesnicima kroz pjesme nastale tijekom proteklih godina. Sve pjesme su povezane s temama o Baranji, a oslikavaju motive bliske Baranjcima.

Treba istaknuti da su učenici čitali pjesme na šokačkom govoru i time istaknuli vrijednost šokačke riči karakteristične za ovaj kraj. Projekt je potaknut od učiteljica Hrvatskog  jezika Eve Balatinac i Jelene Mijatov s ciljem da se prepozna bogatstvo i vrijednost šokačkog govora naših predaka.

Učenici su, u okviru ovog projekta, istraživali jezično, narodno stvaralaštvo( pripovićke, brzalice, zagonetke...), prikupljali su šokačke riječi, a nastali su i njihovi prvi literarni pokušajina šokačkom govoru.

Projekt je povezan s radijskom emisijom Govor moga kraja te su učenici sudjelovali u ovoj emisiji čitajući odabrane pjesme iz knjižice Šokačka rič koja izlazi već desetak godina, povezana s kulturno- turističkom manifestacijom Baranjski bećarac, i tako su, naš baranjski , šokački govor predstavili široj javnosti.

Priloženi dokumenti:
image1.jpg (222.00 KB)
image2.jpg (237.15 KB)
image3.jpg (227.03 KB)

OSTVAREN PROJEKT ČITAMO ŠOKAČKIM GOVOROM – NJEGUJEMO ŠOKAČKU RIČ

Autor: Unknown , 18. 6. 2021.

Priloženi dokumenti:
image1.jpg (222.00 KB)