Najljepši školski vrt u Republici Hrvatskoj 2018.

Autor: Administrator , 29. 11. 2018.

U petak 23. studenog 2018. naša matična škola OŠ Draž sudjelovala je na svečanoj dodjeli nagrade i priznanja u zgradi HRT-a u Zagrebu, za ekološko - obrazovni projekt "Najljepši školski vrtovi 2018.". Sudjelovale su učenice 5. razreda Valentina Tot i Maja Katušin, učenica 6. razreda Tena Horvat, te ravnatelj škole Mato Barišić i učiteljica biologije i kemije Kristina Prakatur - Golubov. Nagrade su podijeljene u nekoliko kategorija. Naša škola je za sveukupni dojam osvojila 3. mjesto u zaštiti okoliša i energetske učinkovitosti.

Projekt  provodi dugi niz godina HRT u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, uz potporu Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te mnogih privatnih donatora. U projektu sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola, učenički domovi i dječji vrtići.

Djeca su s mentorima sama uredila i oblikovala vrtove, kroz rad i druženje uče voljeti prirodu, prepoznavati vrijednost i ljepotu podneblja u kojem žive. Projekt promiče isključivo organsku poljoprivredu, uzgoj izvornog domaćeg bilja, prepoznavanje ljepote vlastitog kraja te povratak tradicijskim vrtovima u svim dijelovima Hrvatske.

2. prosinca 2018. HRT- 2 program u 12.00 - snimka dodjele. Pogledajte! :)

U prilozima pod Više možete pogledati djeliće tog događaja.

ekokoordinatorica  Kristina Prakatur-Golubov

Naši učenici odvajaju otpad u pripadajuće kontejnere, odvajamo kuhinjski otpad i otpad iz vrta za komposište, sakupljamo stare baterije, sudjelujemo u humanitarnoj akciji sakupljanje plastičnih čepova za skupe lijekove u suradnji s Policijsko postajom Beli Manastir, time pomažemo Udruzi oboljelih od leukemije i  limfoma – Čakovec.

Posebno smo ponosni na sakupljanje starih autohtonih vrsta cvijeća, cvijeća naših baka, kako ne bi izumrle i ostale zaboravljene. Također imamo sukulente, močvarne, ljekovite, ukrasne zeljaste  biljke, grmove, živicu, drveta, sjenicu kao vanjsku učionicu, jezerce, kamenjar.

Ono što zaokružuje cijelu priču je postojanje vlastite  solarne elektrane za proizvodnju električne energije i zagrijavanje vode za potrebe škole, kao i ekološki energent palete kojima grijemo našu školu.

Naš štand ukrasili smo ručnim radovima naših učenica vezilja, zatim radovima naših baka i mama, dijelovi naše baranjske nošnje npr. torbice, zrnje, čarapke, lutke u narodnoj nošnji.  Bogata baranjska plata sa suhomesnatim delicijama i domaćim kolačima posebno je bila primamljiva gostima i domaćinima.

Svima koji su nam na bilo koji način pomogli, iskreno zahvaljujemo.

Priloženi dokumenti:
IMG_1624.jpg (122.11 KB)
IMG_1629.jpg (119.97 KB)
IMG_1636.jpg (126.51 KB)
IMG_1642.jpg (151.36 KB)
IMG_1670.jpg (101.52 KB)
FB_IMG_1545307148044.jpg (127.07 KB)

Najljepši školski vrt u Republici Hrvatskoj 2018.

Autor: Administrator , 29. 11. 2018.

2. prosinca 2018. HRT- 2 program u 12.00 - snimka dodjele. Pogledajte! :)

U prilozima pod Više možete pogledati djeliće tog događaja.

ekokoordinatorica  Kristina Prakatur-Golubov

Svima koji su nam na bilo koji način pomogli, iskreno zahvaljujemo.

Priloženi dokumenti:
IMG_1624.jpg (122.11 KB)