Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora

Autor: Anita Balić, 27. 2. 2014.

Na inicijativu Osječko – baranjske županije kao osnivača škola, OŠ Draž se prijavila na natječaj Ministarstva gospodarstva za ostvarivanje prava na kvote o proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora. Zbog energetskog certifikata škola je ostvarila uvjete da se mogu instalirati solarni paneli snage 30 kW.

Od sredine veljače 2014. godine traju radovi na postavljanju metalnih nehrđajućih cijevi na koje će se naknadno instalirati solarni paneli. Električna energija se proizvodi iz sunčeve svjetlosti koristeći fotonaponske ili solarne panele. Što je više sunčeve svjetlosti proizvodi se više električne energije. Čak i u oblačnim uvjetima moguće je proizvoditi struju u manjim količinama. Uložena sredstva omogućit će veliku uštedu električne energije i korištenje tople vode u neograničenim količinama. Za proizvedenu elekričnu energiju se isplaćuje postotak u vidu vlastitog prihoda škole.

Silvija Novak, nastavnik Tehničke kulture i Fizike

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora

Autor: Anita Balić, 27. 2. 2014.

Silvija Novak, nastavnik Tehničke kulture i Fizike