Svi sveti – Dušni dan

Autor: Administrator , 2. 11. 2009.

Vjeroučitelj Stjepan Šop strpljivo je učenicima objašnjavao i odgovarao na pitanja o ovom blagdanu. Hvala mu! :)

U kalendaru Katoličke Crkve, Svi sveti označeni su kao svetkovina, a ujedno su i neradni dan u Republici Hrvatskoj. Među narodom obično se ovaj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na mrtve. Ipak, u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenog. To je dan štovanja mrtvih, njihova života, njihove i naše prošlosti. Taj dan u domovima gore svijeće ili uljanice u spomen mrtvima. Znanima i neznanima. Netko ih pali u spomen nekome svojem dragom, netko za sve mrtve.

Vjeroučitelj Stjepan Šop te učiteljice Julijana Kokić (2. i 4.r.) i Jelena Garić (1. i 3.r.) sa svojim su učenicima prigodno obilježili ovaj blagdan. Posjetili su seosko groblje te se u tišini svojih misli i uz plamen lampiona prisjetili voljenih koji su preminuli.

Svi sveti – Dušni dan

Autor: Administrator , 2. 11. 2009.

Ovaj mjesec: 2026