Digitalna zelena čistka

Autor: Jelena Varga, 21. 9. 2022.

Učenici nižih razreda OŠ Draž i ove godine su se priključili ekološkom globalnom pokretu “Zelena čistka”.

Prvotni plan je bio prikupljanje otpada u okolici škole no kako je kiša danima neumoljivo padala, odlučili smo se za promjenu plana.

Mailovi, korištenje interneta, slike i video zapisi na online pohranama svakodnevno proizvode velike količine CO2 zbog većeg korištenja energije za pohranu svih nama, većinom, nepotrebnih podataka. Stoga smo napravili digitalnu čistku.

Učiteljica Jelena Varga je počistila digitalni otpad koji se sakupio u njezinom računalu i na njezinom oblaku te educirala svoje učenike kako taj otpad “zbrinuti”. Bilo je tu nepotrebnih datoteka, e-adrese, aplikacija, kopija fotografija i videozapisa. Učenici su upoznali pojam digitalnog otpada, zašto i na koje načine digitalni otpad pridonosi onečišćenju našeg planeta. Upoznali su načine i mogućnosti uklanjanja digitalnog otpada sa svojih digitalnih uređaja i svog oblaka što je iznimno važno. Učiteljica je slikovito objasnila na primjeru aplikacija na mobilnim uređajima koji u pozadini vuku bateriju koja se brže troši. Zato  češće punimo mobilne uređaje i time trošiti više energije i proizvodimo više CO2 koji potom završava u okolini.

Znanje koje naučimo, navike i vještine koje steknemo u ranoj dobi, prate nas tijekom cijelog života. S tim ciljem krenuli smo u misiju čišćenja digitalnog otpada.

Akciju čišćenja školskog okoliša smo ostavili za Dan planeta Zemlje.

Priloženi dokumenti:
20220920_093356.jpg (923.66 KB)
20220920_093430.jpg (1.32 MB)
20220920_093445.jpg (1.35 MB)

Digitalna zelena čistka

Autor: Jelena Varga, 21. 9. 2022.

Akciju čišćenja školskog okoliša smo ostavili za Dan planeta Zemlje.

Priloženi dokumenti:
20220920_093356.jpg (923.66 KB)